1 06-07-2015 Copyright © European Parliament
Zapowiedź najważniejszych wydarzeń tygodnia Jacka Saryusz-Wolskiego, 6 -10.07.2015

SESJA PLENARNA:

W tym tygodniu Jacek Saryusz-Wolski bierze udział w ostatniej przed przerwą wakacyjną sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. 

Pełny program

Konferencja prasowa przedstawiająca program lipcowej sesji plenarnej w poniedziałek 6 lipca o godz. 16:30 na www.europarl.europa.eu

Umowa handlowa UE-USA. Zalecenia Parlamentu Europejskiego dla Komisji Europejskiej w sprawie rozmów z USA dotyczących Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) wracają w tym tygodniu pod obrady plenarne. Debata odbędzie się we wtorek rano (7.07, godz. ok. 9:30-12:50), a głosowanie w środę (8.07, godz. 12:30). Porozumienie TTIP, po opracowaniu go przez negocjatorów z UE i Stanów Zjednoczonych, by wejść w życie będzie wymagało poparcia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Jacek Saryusz-Wolski był autorem dokumentu politycznego w sprawie TTIP największej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim – Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci), której jest wiceprzewodniczącym ds. zagranicznych. 

Zapoznaj się ze stanowiskiem politycznym Grupy EPL (j.angielski)

Twitter: #TTIP

Wtorek-środa 7-8 lipca, Parlament Europejski, Strasburg

Debata plenarna na temat ustaleń czerwcowej Rady Europejskiej: migracja, bezpieczeństwo i Grecja. We wtorek (7.07) po południu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat ustaleń Rady Europejskiej z 25 i 26 czerwca w sprawie sytuacji w Grecji (z uwzględnieniem wyniku niedzielnego referendum), migracji, bezpieczeństwa i jednolitego rynku cyfrowego. W dyskusji spodziewany jest udział zarówno przewodniczącego Rady Europejskiej, jak i Komisji.

Konkluzje Rady Europejskiej (25-26.06.2015)

Twitter: #euco

Wtorek 7 lipca, godz. 15:00, Parlament Europejski, Strasburg

Luksemburg u steru UE. Priorytety nowej Prezydencji Luksemburga w Radzie UE będą przedmiotem debaty europarlamentu z Premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, w środę (8.07) rano. Priorytety Prezydencji Luksemburga, w drugiej połowie 2015 roku, są oparte na siedmiu filarach, w tym m.in. stymulowaniu inwestycji w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, pogłębianiu wymiaru społecznego Unii Europejskiej, rewitalizacją wspólnego rynku poprzez rozwijanie jego wymiaru cyfrowego czy promowaniu zrównoważonego rozwoju. Luksemburg, który jest państwem założycielskim Wspólnot Europejskich i potem UE, przejmie sześciomiesięczną rotacyjną Prezydencję w Radzie już po raz dwunasty. Trwa ona tym razem od 1 lipca do 31 grudnia 2015 roku.

Twitter: #EU2015LV #eu2015lu

Środa 8 lipca, godz. 8:30, Parlament Europejski, Strasburg
 

Terroryzm. W środę (8.07) po południu europosłowie poświęcą swoją uwagę ostatnim atakom terrorystycznym m.in. w Tunezji. W tej debacie oraz kolejnych tego dnia poświęconym polityce zagranicznej UE, weźmie udział szefowa unijnej dyplomacji Federyka Mogherini. 

Środa 8 lipca, od godz. 15:00, Parlament Europejski, Strasburg

W KRAJU:

UE wobec Rosji i swojego Wschodniego Sąsiedztwa. W piątek (10.07) europoseł Jacek Saryusz-Wolski wygłosi przemówienie inauguracyjne na otwarcie dwunastej sesji Warsaw East European Conference organizowanej przez Studium Europy Wschodniej UW. Głównym obiektem zainteresowania tegorocznej konferencji będą dawne i współczesne relacje Rosji z jej sąsiadami oraz kierunki rozwoju i zmian w krajach b. Związku Sowieckiego oraz krajach bloku postkomunistycznego. W przeszłości wygłoszenie przemówienia inaugurującego bądź zamykającego to prestiżowe wydarzenie przypadło m.in. Prezydentowi Lechowi Wałęsie czy śp. Min. Krzysztofowi Skubiszewskiemu. 

Twitter: @JSaryuszWolski
 

Piątek 10 lipca, godz. 11:00, Uniwersytet Warszawski, Warszawa

Komentarze europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na bieżąco na profilu Twitter @JSaryuszWolski oraz Facebook i Google+ 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie